SF Trade Sendikal Haklara Saygı Duyana Kadar Mücadeleye Devam

SF Trade'de Sendikalaşma Hikayesi...

 

SF Trade firmasında işçilerin sendikal mücadelesi 2015 yılına dayanmaktadır. Aynı şirketin deri grubunda çalışan işçiler 2015 yılında sendikalaşmaya başlamıştı. Ancak işyeri sendikal faaliyete katılan ve faaliyet yürüten üyelerimizi işten çıkarmasıyla başlayan haklı direniş ulusal ve uluslararası alanda destek ve ilgi gördü. Sendikamızın o dönem pankartına el konularak işçiler aleyhinde de işyeri haksız rekabeti gerekçe göstererek yüklü tazminat davaları açmıştı. Küresel ölçekte başlayan kampanyalar neticesinde SF Trade ile Deriteks arasında bir memorandum anlaşması yapılarak taraflar arasında sosyal diyaloğun geliştirilmesi yönünde adımlar atılmış ve davaların sulh yoluyla çözülmesi ve çıkarılan işçilere de tazminat ödenmesi sağlanabilmişti. Ancak daha sonra firma yeniden sendika üyelerinin işten çıkarılması ve sendika karşıtı davranışları ile gündeme geldi.

 

2019'da Yeniden Sendikalaşma Başladı

 

2019 yılında firmanın tekstil grubunda çalışan işçilerin sendikalaşmaya başlamasıyla benzer bir süreç yaşanmaya başladı. 4 Kadın üyemiz sendikal faaliyet yürüttükleri gerekçesiyle farklı tarihlerde  işten çıkarılmasıyla İzmir Serbest Bölge önünde işe geri dönme ve sendikal baskıların son bulması yönünde mücadele başlattılar. İşçilerin mücadelesi 200 günü geride bırakırken SF Trade işten attığı yetmemiş gibi işten çıkardığı işçilerden bazılarına 200 bin TL’lik maddi ve manevi tazminat davası açmaya başladı.

 

SF Trade İşçilerine Destek Büyüyor

 

Bunun üzerineSF Trade firmasının işçileri çıkardığı gibi bir tazminat talebinde bulunması kamuoyunda büyük tepki toplamaya başladı. Geçtiğimi 9 Mayıs’ta sosyal medyada binlerce kişi #4kadınişçiyeadalet hashtag’ıyla işçilere dayanışma mesajlarını ifade etti.

 

Açılan tazminat davalarına bir tepki de küresel sendika federasyonumuz IndustriAll Global ’dan geldi. IndustriAll Global Genel Sekteri Valter Sanches 12 Mayıs’ta SF Trade Yönetim Kurulu Başkanı Fredric William Carl Griaud’a hitaben yazdığı  mektupta firmayı sendikal haklara saygı duymaya, gözdağını durdurmaya ve çıkardıkları işçileri geri almaya çağırdı.

 

Sendikamız haksız yere çıkarılan işçilerin işe geri dönmeleri ve açılan tazminat davalarının geri çekilmesi için mücadeleye devam edecektir.  

 

13.05.2020

 

 


SENDİKALI OL GÜÇLÜ OL!