TÜRK-İŞ BAŞKANI ERGÜN ATALAY SENDİKAMIZI VE DERİ İŞÇİLERİNİ ZİYARET ETTİ

TÜRK-İŞ BAŞKANI ERGÜN ATALAY SENDİKAMIZI VE DERİ İŞÇİLERİNİ ZİYARET ETTİ

Türk-İş Genel Başkanı Ergün ATALAY, sendikamıza bugün bir ziyaret gerçekleştirdi. Atalay ve beraberindeki heyette bulunan Selüloz-İş Sendikası Genel Başkanı Ergin ALŞAN, Türk-İş İstanbul 1. Bölge Temsilcisi Faruk BÜYÜKKUCAK, Sağlık İş Sendikası Kadıköy Şube Başkanı Ali TEPECİ, Demiryol-İş Haydarpaşa Şube Başkanı Cavit Ocak ve  sendikamız adına genel başkanımız Musa SERVİ, Şube Başkanı Binali TAY ve Şube Sekreteri Haydar CANPOLAT ile birlikte Tuzla Deri Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Uyguner Deri firmasındaki deri işçilerine bir ziyaret gerçekleştirdi.

İşyeri yemekhanesinde işçilere öncesinde genel başkanımız Musa SERVİ seslenerek Ergün ATALAY’a teşekkür etti. SERVİ, uzun bir aradan sonra Türk-İş’in ziyaretini ihtiyaç duyulduğunu ve işçilere de moral verdiğini ifade etti. SERVİ, daha sonrasında sözü Ergün ATALAY’a bıraktı.

 

Atalay: “Deri işçileri ülkemizde çok zor şartlar altında çalışıyor. İnsan onuruna yaraşır çalışma koşullarının sağlanması için mücadele ediyoruz.”

 

İşçi yemekhanesinde bir konuşma yapan Atalay, şunlara değindi: “Genel Başkanlık görevini devraldığım günden bugüne kadar geçen zamanda, Konfederasyonumuza üye sendikalarımızın örgütlü olduğu işyerlerini ziyaret ediyorum. Burada Sendikalarımızın ve işçilerimizin yaşadığı sıkıntıları dinliyorum. Şimdiye kadar Zonguldak’ta yerin 560 metre altında işçilerimizle beraber olduk. Yatağan’da direniş yapan arkadaşlarımızı ziyaret ettik. Bugün de, çok zor şartlar altında çalışan deri sektörünün siz değerli emekçileri ile birlikteyiz. Bu sektörde, deri tabakhanelerinde çalışmanın zorluğunun farkındayız. Bu sıkıntıları tamamen ortadan kaldıramasak da daha iyi şartlar için, insan onuruna yaraşır çalışma şartları için mücadeleye devam ediyoruz.

 

Çalışma koşullarının ve işçi haklarının daha iyi bir hale gelmesi için sendikal örgütlenmenin önemi hiç kuşkusuz çok büyük. Bunun için önceliğimizi sendikal örgütlenmenin önündeki engelleri kaldırmak olarak belirledik. Bu konuda ki en önemli sorun, sendikaların karşı karşıya olduğu baraj problemi. Bu sorunu ortadan kaldırmak için çalışmalarımız sürüyor.

 

Atalay: “Punto Deri’de direnen kardeşlerimizin maddi ve manevi olarak yanındayız”

 

Örgütlenme ile ilgili sıkıntılar devam ediyor. Örgütlenince bedel ödüyoruz. Punto Deri’de kardeşlerimiz 200 günü geçti. Suçları sırf sendikalı olmak ve bunun bedelini ödüyorlar. Buradaki maddi ve manevi olarak sahip çıkmamız gerekiyor.

 

Bir diğer önemli sorun ise taşeron işçilik konusu. Taşeron işçilik, ülkemiz çalışma hayatı içerisine günden güne artıyor. Bugün yaklaşık 1 milyon işçimiz taşeron işçisi olarak çalışıyor. Bu konu adeta Türkiye’nin bir ayıbı olmuştur. Bu ayıbı ortadan kaldırmak için TÜRK-İŞ olarak çalışmalarımız devam ediyor, Bakanlıkla görüşmelerimiz sürüyor. Taşeron sorununun çözümü konusunda, Bakanlık doğru adımlar atarsa, biz TÜRK-İŞ olarak bunun destekleriz. Ancak bizim bu konuda kırmızı çizgilerimiz var. Bunlardan biri, İş Kanununun 2. Maddesi. Burada yapılacak bir değişikliğe kesinlikle karşı çıkarız. Çünkü biz, asıl işin taşerona verilmesi halinde, ülkedeki bütün işçilerin taşeron işçisi olacağını düşünüyoruz. Bir diğer beklentimiz de, özellikle kamuda çalışan taşeron işçilerinin kadroya alınmasıdır. Bunların sağlanması koşuluyla, Bakanlık tarafından yapılan çalışmayı değerlendiririz” dedi.

 

Atalay: “Deriteks Sendikası’nın baraj altında kalmaması için girişimlerimiz sürüyor”

 

İşçilerin sorularını da cevaplayan Atalay, bir işçinin sendikamızın baraj altında kalması ile ilgili sorduğu soruya “Son 2,5 aydır Musa Bey, Şube başkanları bununla ilgili görüşme trafiği sürdürüyoruz. İki üç kez Bakan Bey ile görüşme yaptım. 30 Mart’tan sonra meclise bir yasa gelecek. Bununla ilgili yasal düzenlemede ilave bir madde ile sorunun çözülmesi için çaba sarf edeceğiz. Çünkü Deriteks Sendikası’na Türkiye’nin ihtiyacı var, bizim ihtiyacımız var, yarım asırdır bu sendika ayakta. Hem şahsım adına hem de Türk-İş adına bununla ilgili çaba serf edeceğim” dedi. Konuşmasını bitiminde işçilerle bir hatıra fotoğrafı çektiren Atalay deri üretimi ile ilgili işçilerden bilgi aldı.

 

Ergün ATALAY,  Uyguner Deri işvereni Altuğ UYGUNER ve TÜDİS Genel Sekreteri Akansel KOÇ ile birlikte bir araya gelerek tabakhanelerin durumu ile ilgili bilgi aldı. Atalay daha sonra merkez ve şube binasına bir ziyaret gerçekleştirerek yeni yapılan binayı gezi.

 


SENDİKALI OL GÜÇLÜ OL!