Volkswagen İşçilerin Toplu Sözleşme Hakkına Saygı Duymalıdır

VOLKSWAGEN SENDİKA VE TOPLU SÖZLEŞME HAKKINA SAYGI DUYMALIDIR

 

Sendikamız 4 yıldan beri örgütlenme mücadelesi verdiği, Volkswagen’in İstanbul’daki tedarikçilerinden biri olan CPS Tekstil’de TİS yetkisi almış, toplu iş sözleşmesi müzakelerinde sona yaklaşılmıştır.

 

Bu süreçte CPS işçileri büyük bir sabırla örgütlü çalışmaktan yana tavır göstermiş sendikalarına sahip çıkmıştır. Uzun bir süredir toplu iş sözleşmesini bekleyen işçilerin bu bekleyişi  en büyük müşterilerden Volkswagen’in engeline takılmak üzeredir.

 

Volkswagen işçilerinin geçmişten beri verdiği sendikalaşma mücadelesinin farkındadır. İşçiler her türlü zorluğa karşı 4 yıl sonra toplu iş sözleşmesi haklarına kavuşmuştur. Ancak geldiğimiz aşamada  toplu iş sözleşmesinde anlaşmaya varmak üzereyken, Volkswagen siparişlerini SF Trade Tekstil’e kaydırmaya çalışmaktadır. Bu tutum açıkça işçilerin temel haklarını gasp edecektir.Volkswagen temel haklarını kullanan işçilerin bu hakkını gözetme ve saygı duyma sorumluluğunu yerine getirmelidir.

 

Ne yazık ki, CPS işçileri üzerinde bu aşamada oyunlar oynanmaya başlanmıştır. CPS’de  işçiler sendikalaştıktan sonra şirketin eski genel müdürü olan Nalan Aydar geçmişte sendikal mücadele verdiğimiz, sendikal faaliyetimiz sırasında üyelerimizin atıldığı, işçilerin kapı önünde direniş gösterdiği bir işyeri olan yeni adıyla SF Trade Tekstil ile iş tutarak sendikalaşmayı boşa çıkarmaya çalışmaktadır. 

 

Nalan Aydar toplu sözleşme görüşmeleri devam ederken CPS yönetiminden habersiz şekilde, işyerinde olabilecek bir grevde, siparişi SF Trade Tekstil’e kaydıracağını açıkça beyan etmiştir. Bu açıkça bir işçi düşmanlığıdır.  Bizler CPS işçilerinin sendikalaşma ve toplu sözleşme haklarının gasp edilmesine asla izin vermeyeceğiz.

 

Buradan Volkswagen’ e çağrımızdır.

 

Volkswagen’in yeni örgütlenen ve toplu iş sözleşmesinden yararlanacak olan işçilerin bu haklarını ortadan kaldıracak bir yaklaşım içinde olmamalıdır.

 

İşçilerin sendikalaşma hakkına ve toplu sözleşme hakkına saygı duymalıdır.

 

Tercihini sendikasız işyerlerinde üretim yapmaktan yana kullanmamalıdır.

 

DERİTEKS SENDİKASI

YÖNETİM KURULU

 


Yorumlar
Bu Bölüme Henüz Yorum Yapılmamıştır.

SENDİKALI OL GÜÇLÜ OL!