Yeni Yıl Mesajı

Geride bıraktığımız bir yıl boyunca dünyada ve ülkemizde önemli gelişmelere tanıklık ettik.  Ülkemizde işçilerin peş peşe gelen iş cinayetlerinde kaybettiğimiz bu yılda Soma, Ermenek, Torunlar’da yaşanan iş cinayetleri işçilerin hangi şartlarda çalıştığını bir kez daha gözler önüne serdi. İş cinayetleri beraberinde yoksulluğu, sefaleti  ve ölümüne çalışmayı gözler önüne sererken, bu cinayetler sendikasızlaşma ve taşeronla birlikte anılır oldu. Çalışma yaşamını kuralsız bir hale getirerek yerine “esnek, güvencesiz, sendikasız ve ucuz iş gücüne” dayanan politikaları getirilmek istenmesi karşılığında korkunç bir iş cinayeti tablosu çıkardı. Bu yılın ilk 11 ayında 1723 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi.

 

Bu yıl da işkolu ve işyeri barajları işçilerin örgütlenme ve toplu pazarlık hakları engelleyen unsurlar olarak varlığını korudu. Örgütlenme haklarını kullanarak sendikalaşan işçiler yine işten atılma ve baskılarla yüz yüze geldi, ülkenin bir çok yerinde işçilerin mücadelesine ve direnişine tanıklık ettik.

 

Ülkemizin yanı başında devam eden Suriye’deki iç savaş ülkemizde ve bölgede sosyal bir krize yol açtı. Ülkemize gelen çok sayıda sığınmacı zor şartlarda yaşam mücadelesi verirken, sınır hattında yaşanan çatışmalar, doğrudan ülkemizi de etkiledi. Ezidiler, Türkmenler, Kobani’deki katliamdan kaçarak ülkemize sığınanlar akrabalarının yanlarına ya da çadırlarda yaşamaya başladı. Diğer yandan İsrail’in saldırılarında binlerce Filisin’li yaşamını yitirdi. Sendikamız tam bu süreçte Kardeş Halklara Yardım kampanyası başlatarak giyim ve gıda yardımlarını Suruç’ta yardım toplama merkezine teslim etti. Diğer yandan Filistin halkı için toplanan maddi yardımlar da ulaştırıldı.   

 

Sendikamızın yasal değişiklikle tekstil işkolunda da örgütlenmesinin önünün açılmasıyla birlikte  ilk defa tekstil kolunda sözleşme imzaladı ve ilk örgütlü tekstil işyerini bünyesine kattı. Yapılan sözleşme uluslar arası normlar dikkate alınarak yapılması bakımından da ayrı bir önem taşıyor.

 

Geride bıraktığımız yıl işsizlik, iş cinayetleri, kazanılmış haklara yönelik saldırılarla dolu bir yıl oldu. Tüm bunlar sendikal örgütlenmenin önemini bir kez daha ortaya çıkardı. Önümüzdeki yeni yılın bölgemizde ve ülkemizde barış için de geçmesini arzularken, tüm yaşanan olumsuzluklar karşısında yarınlara umutla bakabileceğimiz ve işçilerin hak ettiği şekilde yaşayabileceği bir yıl diliyor, tüm üyelerimize birlik ve dayanışma içinde sağlık, mutluluk ve başarılar diliyoruz.  

 

 

   

                   DERİTEKS SENDİKASI

                   YÖNETİM KURULU


Yorumlar
Bu Bölüme Henüz Yorum Yapılmamıştır.

SENDİKALI OL GÜÇLÜ OL!